Kymmeneskin pelargoni iti ja ilmestyi. Pieni myöhästelijä on ehtinyt kasvattaa vasta sirkkalehtiparin, ei edes juuria. Kun taimia suihkutteli, tämä pienokainen kellahti nurin ja se piti nostaa pystyyn ja varovasti tökätä hiukan syvemmälle. Itävyys siis sata prosenttia!
Se on hienoa, upeaa, mutta jos samoin käy kaikille muille kylvöksille, niin olen hukassa. Lobeliasiemenpussissa oli 2500 siementä. Riippalobeliaakin kylvin 2500. Normaali itävyys on 80 % – siis 2000 tainta yhdestä pussista, 2000 toisesta… Kylvin kaikkiaan kolmekymmentä pussillista siemeniä.
Viime vuonnakin astereiden kävi vähän ohraisesti, kun kaikille ei mitenkään riittänyt ruukkuja ja tungin monta samaan ruukkuun. Silloin ne riiviöt tietysti kilpailevat valosta ja tilasta ja ravinteista ja kasvavat kaikki vähän huonosti. Järkevintä olisi ottaa vain vahvimmat taimet ja heittää loput kompostiin.
Luultavasti näen pian painajaisia, joissa tuhannet murhaamani taimet itkevät ja nääntyvät.